Právě skončená konference BTC Prague 2024 ukázala, že na poli domácí těžby bitcoinu je živo. K vidění byly nejen produkty a řešení, které využívají zbytkové teplo k vytápění (21energy, RY3T, HeatBox), ale hlavně celá řada open source minerů vhodných pro domácí experimenty. Jeden z nich měl na pražské konferenci dokonce svou premiéru. Pojďme se tedy podívat, z čeho můžeme v červnu roku 2024 vybírat.
NerdMiner v2
NerdMiner je stálicí hobby miningu. Verze 2 je postavená na ESP32-S3 mikročipu (LilyGO TTGO T-Display-S3), který je vybaven 1.9” TFT IPS displejem s rozlišením 170x320px a WiFi modulem pro připojení k síti. Napájen je přes standardní USB-C konektor.
NerdMiner v2 dosahuje 50-80 kH/s při spotřebě kolem 1W. Jeho efektivita tedy nemůže konkurovat minerům na bázi ASIC čipů a je tak poplatná účelu, ke kterému NerdMiner slouží - základnímu seznámení s těžbou bitcoinu prostřednictvím “skin-in-the-game” zážitku a účasti v loterii o 3.125 BTC s tahem každých 10 minut.
NerdMiner je open source projekt. Veškerou dokumentaci, zdrojové kódy a postup oživení najdete na githubu projektu.
Sestavený a oživený NerdMiner nabízí třeba Bitronics.
https://bitronics.store/product/nerdminer/
Bitaxe
Pod značkou Bitaxe najdete celou rodinu minerů. Všechny vycházejí z open source projektu stejného jména vývojáře jménem Skot (twitter, nostr). Jeho cílem je vývoj open source hardware pro těžbu bitcoinu na bázi ASIC čipů. Za uplynulý rok vzniklo několik verzí pro různé ASIC čipy společnosti Bitmain. Jejich společný design využívá ESP32-S3-WROOM-1 WiFi mikrokontroler, na kterém běží firmware AxeOS - open source implementace miner software pro ASIC. Ten umožňuje jemné doladění výkonnosti mineru úpravou napětí a frekvence čipu, takže lze optimalizovat na vysoký výkon nebo efektivitu. Minery jsou napájeny standardním 5V/4A zdrojem a do zvoleného poolu se připojují přes WiFi.
Bitaxe Max
Bitaxe Max byl první. Využívá ASIC BM1397, známý z Antmineru S17. Dosahuje hashrate až 400 GH/s při spotřebě přibližně 15W (účinnost 37 J/TH).
Kde koupit?
https://d-central.tech/product/the-bitaxe-max/
Bitaxe Ultra
Druhou iterací Bitaxe designu je Bitaxe Ultra. Ten je postaven pro ASIC BM1366 z Antmineru S19 XP a Antimeru S19k Pro. Hashrate dosahuje hodnot 500 - 550 GH/s. Spotřeba poklesla na 12W, takže i účinnost je o trochu lepší (24 J/TH).
Kde koupit?
https://bitronics.store/product/bitaxe-ultra/
Bitaxe Supra
Bitaxe Supra je třetí variantou, která využívá nejvýkonější dostupný chip BM1368 z Antmineru S21. Se spotřebou pouze 10W a hashrate přes 600-650 GH/s dosahuje účinnosti 17.5 J/TH. V současnosti je to tedy nejvýkonnější dostupný Bitaxe.
Kde koupit?
https://bitronics.store/product/bitaxe-supra/
Bitaxe Hex
Do rodiny Bitaxe patří ještě Bitaxe Hex. Stejně jako Bitaxe Ultra používá ASIC BM1366, na desce jich má však 6. To znamená celkovou hashrate až 3.3 TH/s a spotřebu přibližně 90W. Bitaxe Hex je však stále ve vývoji, jak po hardwarové, tak softwarové stránce.
NerdAxe
NerdAxe nepatří do užší rodiny Bitaxe, je s ní však velmi spřízněn. Je to v podstatě kříženec Bitaxe Ultra a NerdMineru. Stejně jako Bitaxe Ultra využívá ASIC BM1366, hashrate je 500 - 550 GH/s a spotřeba kolem 12W. Místo kontroleru ESP32-S3 a monochromatického I2C displeje s rozlišením 128x32px používá ESP32-S3 mikročip LilyGO, který je vybaven 1.9” TFT IPS displejem s rozlišením 170x320px. Více na githubu.
Zajímavostí NerdAxe je skutečnost, že jej lze pořídit také jako upgrade pro stávající majitele NerdMineru, tedy pouze desku s ASIC čipem a chladičem, ale bez kontroleru. Na desce je připravena patice pro instalaci LilyGO displeje z NerdMineru. Nutná je pouze instalace nového firmwaru.
Kde koupit?
https://bitronics.store/product/nerdaxe/
PiAxe
Dalším vzdáleným příbuzným rodiny minerů Bitaxe je PiAxe. Jak už jeho jméno napovídá, PiAxe je miner ve formátu rozšiřující desky (HAT) pro Raspberry Pi 4 nebo novější. Raspberry Pi nahrazuje ESP32-S3 v roli kontroleru. Rozšiřující deska pak obsahuje pouze ASIC BM1366 a nutné obvody pro zajištění jeho napájení. Miner software pro Raspberry Pi je stále ve vývoji, ale funkční prototyp je již k dispozici. Musím uznat, že se mi velmi líbí představa připojit na můj bitcoin fullnode z Raspberry Pi 5 rozšiřující desku s ASIC čipem a učinit z něj funkční kombo - full node a miner zároveň. Plná kontrola i zabezpečení bitcoinové sítě v domácích podmínkách. Další informace najdete na github stránce projektu.
Kde PiAxe koupit?
https://d-central.tech/product/the-piaxe/
USB miners
USB minery jsou malá hardwarová zařízení, která akcelerují výpočty SHA256 hashovací funkce. Obsahují pouze ASIC čip, napájení odebírají z USB portu. Výpočet musí být řízen z hostitelského zařízení, ke kterému je USB miner připojen. Tím může být standardní počítač nebo specifický kontroler. Na něm pak musí běžet CGMiner software nebo jeho obdoba schopná USB miner řídit. Zároveň musí disponovat dostatečně výkonným zdrojem, schopným miner napájet.
GekkoScience Compac F
Malý USB stick, který obsahuje ASIC BM1397, známý z Antmineru S17. Ten dokáže poskytnou hashrate 220-400 GH/s, ale vyžaduje dobré napájení (5V/4A) a chlazení. USB stick lze sehnat v různých variantách, některé mají ale pouze pasivní chlazení, které celkový výkon značně omezuje.
Kde koupit?
https://altairtech.io/product/gekkoscience-compac-f-200g/
GekkoScience NEWPAC
NEWPAC je starší typ USB mineru, který obsahuje pár ASIC čipů BM1387 z Antmineru S9. Jejich standardní výkon je 23 GH/s, v páru tedy celkem 45 GH/s. S dobrým aktivním chlazením a tvrdým zdrojem je však možné je přetaktovat a dosáhnout na hashrate nad 100 GH/s.
Kde koupit?
https://bitcoinmerch.com/products/gekkoscience-newpac-dual-bm1387-usb-stickminer-new-2pac
GekkoScience Compac A1
Nejnovějším přírůstkem do rodiny USB minerů je Compact A1. Využívá ASIC čip BM1362 použitý v Antmineru S19j. Ten je schopen dosáhnout výkonu 300-400 GH/s, předpokladem je opět kvalitní chlazení a napájení.
Kde koupit?
https://altairtech.io/product/gekkoscience-compac-a1/
GekkoScience SmartHub
Výše zmíněné USB minery potřebují pro svoji činnost řídící kontroler, na kterém běží těžící software. Kromě standardního PC jím může být třeba právě GekkoScience SmartHub. Obsahuje Raspberry Pi Zero W 2 kontroler, na kterém běží linuxová distribuce a CGMiner software. K dispozici má 9 USB portů rozmístěných tak, aby do nich bylo možné připojit USB minery s osazeným aktivním chlazením (40mm ventilátor). Napájení může být připojeno buď přes 12V barrel konektor nebo přes standardní 6 pin PCIe molex konektor známý z PC zdrojů.
Plně osazený SmartHub minery GekkoScience Compact A1 pak může poskytnou hashrate až 3.6 TH/s. Spotřebuje při tom však přes 180 W elektrické energie.
Kde koupit?
https://altairtech.io/product/gekkoscience-smarthub/
Canaan Avalon Nano 3
V dubnu tohoto roku oznámil čínský výrobce ASIC minerů Canaan uvedení nového typu zařízení vhodného pro domácí těžbu bitcoinu. Avalon Nano 3 má kompaktní rozměry 205 x 115 x 57mm, škálovatelný výkon 2.5-4 TH/s a spotřebu 65-140W dle výkonu (29 J/TH). Není známo jaké ASIC čipy Canaan použil, uvádí pouze, že je jich celkem 10 a jsou vyrobeny 4nm procesem. Dle uvedené efektivity se bude pravděpodobně jednat o stejné ASIC čipy, které jsou použité v mineru Avalon A1346.
Nano 3 se k síti připojuje přes WiFi a lze ho nastavit přes webové rozhraní nebo přes mobilní aplikaci Avalon Remote App. Uživatelské rozhraní je velmi jednoduché, miner má malý barevný displej a dvě tlačítka.
Zajímavé je pozicionování tohoto zařízení. Ačkoliv je Canaan celkem známým výrobcem ASIC minerů, tímto zařízením míří do domácností, kde nepředpokládá vysokou znalost problematiky těžby. Promuje jej jako “malé přenosné topení, které umí generovat bitcoin” a nabízí jej v pěti barevných variantách včetně žluté a růžové (oranžová chybí). Ovládací aplikace nabízí regulaci těžebního výkonu prostřednictvím nastavení úrovně vytápění (low, medium a high) a nabízí rovněž nastavení barvy, intenzity a režimu blikání led podsvícení. Nastavení parametrů připojení k těžebnímu poolu je pak ve speciální schované sekci s doporučením parametry raději neměnit a nastavení svěřit odborníkům. Přednastaveným poolem je Braiins pool, což u čínského výrobce překvapí.
Avalon Nano 3 není open source.
Více informací najdete na stránkách Canaan, kde je možné Avalon Nano 3 také zakoupit.
Braiins BMM 100
Na konferenci BTC Prague 2024 představila svůj miner pro domácí těžbu i společnost Braiins. Jmenuje se BMM 100 Mini Miner a jeho specifikace uvádí těžební výkon 1 TH/s při odběru 40W a nízké hlučnosti 40 dB. V celkem povedené hliníkové krabičce s TFT displejem najdete Braiins BCB 100 Control Board a 4 ASIC čipy BM1362 z Antmineru S19j.
BMM 100 má nainstalovaný Braiins OS, podporuje protokol Stratum V2 a zvládne přetaktování až na cca 1.5 TH/s při odběru 55W. Použité ASIC čipy mají efektivitu 29 J/TH, takže uvedené hodnoty v sobě mají jistou rezervu a bude je třeba přeměřit na reálném zařízení.
Ačkoliv BMM 100 nepatří svým výkonem nebo efektivitou na špičku pelotonu domácí těžby, je sympatické, že se do podpory decentralizace těžby bitcoinu a jejímu zpřístupnění běžným lidem Braiins pustili. A rovněž nebudu zastírat, těší mne, že tento miner byl vyroben českou firmou v Čechách.
Braiins BMM 100 Mini Miner ovšem není open source.
Více informací a možnost předobjednání opět najdete na stránkách Braiins.
https://braiins.com/hardware/bmm-100-mini-miner
Srovnání parametrů a cen
Pokud vás téma domácí těžby zajímá, doporučuji přečíst si i první část tohoto článku.